Świąteczne dekoracje – naturalne, pachnące lasem.

Wielkimi krokami zbliżają się święta, które atmosferę w mojej głowie wprowadzają już pierwszego grudnia, nie mam na myśli wszechobecnych reklam, staram się ich nie zauważać. Naprawdę można się od tego izolować. Kiedyś postanowiłam nastrajać się świątecznie już z początkiem miesiąca, żeby jak najdłużej czuć ich magię. Z pomocą przyszły dzieci, one jak zwykle motywują do działania, dla nich staram się wprowadzać przedświąteczne zwyczaje. Chciałabym, żeby ten czas dla nich nie był zwykłym, a potem po latach wspominały jak było miło.

Nastrajamy się więc zapachem pieczonych orzechowych ciasteczek i pierników, słuchaniem muzyki, zbieraniem w lesie zielonych iglastych gałązek i szyszek, pisaniem kartek świątecznych, generalnie kultywowaniem starych i wprowadzanie nowych zwyczajów. Same przygotowania do świąt to niesamowicie wielka przyjemność, trud nie idzie na marne, ponieważ gdy już przyjdzie ten właściwy krótki czas, nie będzie szkoda, że tak szybko minął.

świąteczne dekoracje, bożenarodzenie, zima

Nastrój w domu tworzą przede wszystkim świąteczne dekoracje. Nie musza być one eleganckie, sztucznie złote, dla mnie świąteczny dom powinien być przytulny i naturalny. Trochę leśny przywołujący wspomnienia, odległe czasy kiedy dziadek przynosił z lasu pachnące, świeżo ścięte świerkowe gałęzie. Ręce lepiły się podczas wykonywania stroików od żywicy, potem trudno było to zmyć, ale zapach pozostał nie zapomniany.

Stworzenie naturalnych świątecznych dekoracji to dobra droga do odcięcia się od sklepowej komercji. Nie dość, że będziemy ekologiczni to w dodatku oryginalni, nikt nigdzie nie znajdzie identycznych. Sam czas spędzony na ich przygotowaniu będzie przyjemnością, nieporównywalną do przyjemności poszukiwań, za wszelką cenę czegoś na szybko w sklepie.

świąteczne dekoracje , boże narodzenie

świateczne dekoracje

Na co więc zwrócić uwagę dekorując dom w myśl „naturalnie i stylowo”. Poniżej kilka sposobów i podstaw na wprowadzenie świątecznej atmosfery w niekomercyjny, niemasowy, oraz  przyjazny środowisku sposób.

1. Przede wszystkim „zrób to sam”.
Postaw na własną kreatywność w tworzeniu ozdób, lukrowanie pierników, robienie łańcuchów… to naprawdę przyjemne zajęcie. Łatwiej tym którzy maja dzieci ale czy nie miło zrobić coś własnoręcznie zimowym długim wieczorem popijając rozgrzewającą nalewkę lub herbatę z miodem. Na przykład można spotkać się w większym gronie, poczuć się jak za dawnych lat na zajęciach plastycznych. Już same takie przygotowania wprawią w nas nastrój świąt.

2. Świąteczne kolory natury.
To biel, szarość i zieleń a jeśli komuś braknie ciepłego koloru, można na przykład dodać czerwony, lub dla kontrastu czarny.

3. Naturalne materiały.

Małe drzewka w doniczkach, zielone gałązki świeżo ścięte i umieszczone w wodzie w prostych szklanych wazach, słoikach, mech, to minimalistyczne naturalne elementy. Niech świąteczny dom pachnie lasem!

świąteczne dekoracje, zima , boze narodzenie


4. Prostota, to podstawa.
Mniej znaczy więcej. Wystarczy wziąć zieloną gałązkę, umieść ją w wazonie, lub dużym słoju, dodać białą świeczkę i masz piękny stroik na świątecznym stole.

5.Choinka.
Koniecznie żywe drzewko, i niech stoi w koszu z wikliny, trawy morskiej, ratanu lub prostym ocynkowanym wiadrze. Plastikowy pojemnik, w którym są sprzedawane żywe choinki można owinąć workiem jutowym – będzie naturalnie i pięknie.

6. Światło.
Miękkie, stonowane ciepłe oświetlenie to klucz do świątecznego uroku. Światło świec, można zwyczajnie zamknąć w słoiku, ozdobionym sosnowymi, świerkowymi gałęziami. W wodzie pachną podwójnie. Kilka słoików zebranych na tacy, w centralnym punkcie stołu lub po prostu na parapecie okna, przywołuje już nastrój świąt. Lampki, świecące girlandy, koniecznie w ciepłym kolorze.

świąteczne dekoracje, boże narodzenie, choinka

świąteczne dekoracje, choinka

7.Pocztowe podarki.
Prezenty pakujemy w papier pocztowy, plus sznurek – to podstawa. Błyszczące nadruki dawno przestały cieszyć moje oko. Zwykłe brązowe pocztowe pakunki dzięki małym drobiazgom, na przykład zielonej pachnącej gałązce, dodadzą świątecznej aury.
8. Gałęzie.
Takie bezlistne, ogołocone, surowe gałęzie ozdobione naturalnymi zawieszkami wyglądają bardzo zimowo i stylowo. Duża gałąź w wiadrze z światełkami śmiało zastąpi zielone drzewko. Ogromny konar zawieszony nad świątecznym stołem to moje marzenie.
9. Tkaniny.
Zimową, świąteczną pora koniecznie musi być miękko, i przytulnie. Ciepły koc, poduszki z zimowym nadrukiem na kanapie z pewnością zadziałają na nasze zmysły wprowadzając leniwą świąteczna atmosferę.

prezent, świąte, boże narodzenie

świąteczne dekoracje, prezenty

Jest jeszcze kilka dni na spacer do lasu lub po własnym ogrodzie, by zebrać co nam potrzeba i stworzyć własny autorski wystrój na święta. Satysfakcje gwarantowana, polecam.

dekoracje świąteczne, zima

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.