Wiosenne inspiracje – trendy we wnętrzach 2019.

Wiosna to najlepszy moment na remont lub niewielki lifting wnętrz. Po zimie z pierwszymi promykami słońca przyroda budzi się do życia i w nas budzi się również nieodparta ochota na zmianę, tak w wyglądzie jak i otoczeniu. Pragniemy czegoś nowego, świeżego, modnego. Czujemy wszystkimi zmysłami masę przypływającej energii weselszych pór roku.

Łatwiej wtedy wziąć do ręki pędzel i pomalować ściany, oczywiście jeśli to lubimy robić, łatwiej przesadzić kwiaty, czy zaplanować remont. Budującym dom z wiosną ucieka znużenie całym procesem, przeprowadzka wydaje się być już bliżej celu.

Jeśli więc coś postanowicie zmienić tej wiosny w domu, odświeżyć salon dodatkami, czy szukacie pomysłu na nową kuchnię, to czy czym kierować się w tegorocznych trendach wnętrzarskich? Kilka wskazówek poniżej.

1. Jest kolor.

W tym roku obowiązują dwa nury w świecie barw, ciepłe pastele i mocne, ciemne akcenty.  Ściany malujemy w poszarzałe, zamglone barwy, niekrzykliwe i bezpiecznie, czasem „brudne”. Dziś paleta ta, jest bazą dla jaśniejszych lub bardziej wyrazistych barw. Generalnie zimne tony z poprzedniego sezonu, w 2019 wyparte zostały przez écru i beże /kolor bardzo na czasie w 2019, szukajcie i ubrań w tym kolorze / Modny rok temu w elementach dekoracji wnętrz millenial pink został zastąpiony przygaszonym blush pink.

 

Jednym z pożądanych ściennych kolorów jest Spiced Honey /mój ulubiony/. Został wybrana przez Global Aesthetic Center Akzo Nobel, eksperta w dziedzinie trendów i producenta farb DULUX. To słodka mieszanka karmelu, bursztynu i miodu, kolor ciepły, uspakajający i pozytywny, w którym dobrze się odpoczywa. Według Duluxa kolor ten można śmiało łączyć z innymi, osiągając zupełnie odmienne efekty, od relaksujących przestrzeni po pełne energii miejsca.

1,3,4 znajdziecie na 2 na

W tegorocznych wnętrzach nie brakuje również mocnych, nasyconych, ciemnych barw. Indygo, zieleń szmaragdowa i butelkowa nadal modna, bordo, fiolet, szafirowy granat, czy musztardowa żółć, pięknie wyglądają na pastelowym tle. Ciemne barwy bezpiecznie można użyć w dodatkach, odważniejszym polecam wiosenne malowanie ściany w głębokich, bogatych w pigment kolorach.

2019 to niewątpliwie barwny rok, często pojawia się problem z połączeniem ich, tak aby dobrze ze sobą korespondowały. Zastanawiając się nad odpowiednim doborem w urządzanym wnętrzu, możecie posłużyć się kolorami pokrewnymi lub zastosować modny trend zestawiając stosunek 90/10. Czyli 90% barwy naturalnej, spokojnej a 10% barw mocnych w akcentach, to będzie działało.

Kolorem roku jest również Pantone Living Coral, to złoty koral, bardzo energetyczny, ekscytujący i kobiecy kolor. Ma przynosić radość i optymizm. Instytut Pantone co roku analizuje różne aspekty życia, wybrał kolor rafy koralowej jednego z najstarszych ekosystemu Ziemi, by zwrócić naszą uwagę kierunku problemu ochrony środowiska. Koralowy już przewija się w modzie, architekturze, sztuce, mediach i internecie.

2. Materiały naturalne oraz ręcznie wykonane przedmioty, to ceni się nadal.

Drewno, kamień, szkło, skóra, kamionka, ta ostatnia, właśnie w ciepłym bursztynowym brązie, to materiały które tak naprawdę modne nigdy być nie przestaną. Życie w zgodnie z naturą, czerpanie z niej, nie śmiecąc przy tym zbędnymi sztucznymi przedmiotami nadal obowiązuje.

Terazzo które wróciło już do łask jakiś czas temu, w Polsce niesłusznie znienawidzone przez lata, nadal jest modne. Tak, lastriko które posiadacie można odnowić, przeszlifować, tchnąć w nie nowe życie. Absolutnie nie zasłaniajcie lastrika, wystarczy wydobyć z niego to co najlepsze i najpiękniejsze, jest naprawdę w cenie i może stać się głównym atutem Waszego wnętrza.

3. Meble.

Na zeszłorocznych targach Warsaw Home dało się już zauważyć w linii mebli co będzie obowiązywało w tym roku. Projektanci po kanciastym sezonie powrócili do obłych kształtów, organicznych, zaokrąglonych linii, mebel jest miękki i wygodny. Aksamit i welur to z kolei dominujące obicia, które potęgują komfort i wygodę siedziska, ma być miękko i przyjemnie. Kolory tapicerek to właśnie modne pastele, przydymione i poszarzałe, lub głębokie i mocne barwy jak szmaragd, czekolada, szafir, głęboka zieleń. Szarości z poprzedniego sezonu zastąpione zostały odrzuconym przez ostatnie lata ciepłym beżem, do którego ja już się kompletnie przekonałam.

4. Minimalizm zastępuje maksymalizm.

Do tej pory chłodne minimalne skandynawskie klimaty odeszły, wkroczył kolor, mocny akcent, umacnia się styl boho, oraz łączenie różnych stylistycznie elementów. Teraźniejsze wnętrze powinno być bardziej spersonalizowane, wyrażać właściciela, dalekie od powielania. Powinno być zdobione fakturami, wzorami i kolorem.

5.Tapety na ściany.

Nadal aktualne i będą jeszcze długo. Wzorzyste najlepiej w barwne duże motywy roślinne są bardzo modne, jeśli geometryczne to koniecznie w obłe formy. Tapeta jest tym elementem który możemy zmienić częściej. Jeśli macie wolna ścianę i chcecie ożywić wnętrze, być trendy na wiosnę, tapetujcie.

.

6. Kuchnia, łazienka.

Do kuchni wkracza również kolor! Kafle, płytki w ciemniejszych barwach. Biała kuchnia już modna nie jest, choć grona zwolenników pewnie ta wiadomość nie zmniejszy. Modne są fronty w mocniejszych kolorach jak granat, ciemna zieleń bądź w pastelowych odcieniach beżu, brązu nawet seledynu. Drewno w kuchni nadal jest bardzo pożądane.

7. Wnętrzarskie dodatki.

Dodatkami można zdziałać bardzo wiele, byle nie przesadzić, bez nich dom jest pusty bez życia, a to właśnie prosty sposób by wprowadzić modne trendy. Duże kwiaty o ładnych, rzeźbiarskich liściach są nadal w dobrym tonie. Zielone i żywe okazy naprawdę zdziałają wiele. Modny jest połyskujący metal w ozdobach, świecznikach, lampach, różowe złoto, nikiel. Połyskliwe przedmioty świetnie wyglądają na tle pasteli i głębokich ciemnych barw. Na ścianach geometryczne grafiki, w pastelowych przygaszonych kolorach.

1,5 znajdziecie na 2,3,4 na

W kwestii dodatków bardzo ważny jest umiar i powściągliwość w ich zastosowaniu, nie należy przesadzać z ilością. Lepiej wyglądają wyeksponowane ładne przedmioty, niż zagracona komoda z mnóstwem „ozdób” które tylko łapią kurz. Ściany w kolorze są ładne same w sobie, dwie grafiki w ramach zupełnie wystarczą. Często oglądam instagramowe zdjęcia, na niektórych nie wiem czy to dom czy to już sklep, jak to ogarnąć? W tym momencie kłania się również kolor Pantone, który przypomina man o dbaniu o środowisko, bo czy naprawdę potrzebujemy tylu zbędnych bibelotów? Modne wnętrza 2019 są „bogate” ale nie w ilość, tylko w kolor, naturę i jakość.

2,3,4,znajdziecie na , 1,5,6 na

Czy podążanie za wnętrzarską modą ma sens?

Być może w tym danym roku odkryjecie, to co tak naprawdę Wam się podoba i będziecie czuć się z tym dobrze cały czas. Oczywistym jest, że łazienki, kuchni nie zmienia się co sezon. Ale, jeśli akurat jesteście na etapie gruntownych robót, urządzania nowego domu, czy macie ochotę na drobne zmiany na wiosnę, to prócz ślepego szukania ciągle tym samym  szarym kanałem, w tej samej białej szufladce, to naprawdę warto spojrzeć w innym kierunku właśnie na trendy, bo tam może kryć się coś, czego do tej pory nie zauważaliście, a czym wyrazicie siebie.

Najważniejsze to pozostać sobą, również we wnętrzach. Podążajcie więc za własnymi ideami, potrzebami, ale z szeroko otwartymi oczami, inspirując się tym co ciekawe i wartościowe.

 

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.